Założyciele firmy

Założyciele Firmy

Historia fabryki autobusów w Sanoku rozpoczyna się w 1832 roku, w momencie założenia przez dwóch uczestników powstania listopadowego, Walentego Lipińskiego i Mateusza Beksińskiego, małego zakładu kotlarskiego. Obaj pochodzili z Koprzywnicy koło Sandomierza. Po upadku powstania postanowili osiedlić się w Sanoku, kupując mały dworek z zabudowaniami gospodarczymi. W tych właśnie zabudowaniach powstał warsztat, w którym wytwarzano wyroby odpowiadające zapotrzebowaniu na kotły, rozwijającej się w okolicach produkcji gorzelnianej i browarnianej.

Lipiński i Beksiński jeszcze ściślej związali się z Sanokiem biorąc za żony siostry: Honoratę i Karolinę, córki sanockiego mandatariusza.

W niedługim czasie w warsztacie obok kotłów i innych przedmiotów codziennego użytku jego właściciele zaczęli wykonywać również usługi ślusarskie i kowalskie.
Po śmierci Mateusza Beksińskiego, Walenty Lipiński podjął decyzje o przekazaniu warsztatu dorosłemu i wykształconemu już synowi Kazimierzowi. Ten z kolei rozpoczął przekształcanie warsztatu w większe przedsiębiorstwo fabryczne od budowy nowych hal produkcyjnych i magazynów.

Początkowo utworzył spółkę z poznanym w trakcie studiów w Pradze czeskim przemysłowcem Janem Schenkiem, który wniósł do zakładu m.in. nowoczesne maszyny. Spółka istniała bardzo krótko, a Kazimierz Lipiński spłacając wspólnika stał się jedynym właścicielem przedsiębiorstwa.

Dzięki właśnie jego usilnym staraniom, rozwijająca się wytwórnia przemysłowa otrzymała pierwsze zamówienie na cztery wagony towarowe dla Krakowa. Wysoka jakość wykonanych wagonów spowodowała dalsze, liczne zamówienia.

Aby sprostać im wszystkim, utworzona została spółka pod nazwą „Pierwsze Galicyjskie Towarzystwo Akcyjne Budowy Wagonów i Maszyn”, a jej dyrektorem naczelnym został Kazimierz Lipiński. W tym właśnie czasie rozpoczęto budowę nowej fabryki na nowo zakupionych gruntach, na miejscu gdzie znajduje się ona do dziś, przy obecnej ulicy Kazimierza Lipińskiego.

Bezpośredni potomek jednego z założycieli przedsiębiorstwa ustąpił ze stanowiska dyrektora naczelnego na przełomie XIX i XX wieku, w roku 1900.

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje dotyczące
naszej firmy - wpisz swój adres email.

Administratorem Twoich danych osobowych, czyli podmiotem decydującym o celach i sposobach przetwarzania Twoich danych osobowych, jest AUTOSAN sp. z o.o. z siedzibą w Sanoku, ul. Lipińskiego 109, 38-500 Sanok. Informujemy, że podanie danych osobowych zawartych w formularzu jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji korzystania z Newslettera, a także, że przysługują Ci prawa dostępu do Twoich danych osobowych, ich zmiany (w tym aktualizacji), a także pozostałe prawa opisane w Polityce prywatności, której treść dostępna jest tutaj. Dane osobowe podane przez Ciebie będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celu realizacji usługi dostarczania Newslettera. Nadto, będziemy przetwarzać Twoje dane na podstawie naszego uzasadnionego interesu jako administratora danych, w celach opisanych w Polityce prywatności, w tym celu wykonywania badań i analiz oraz w celach marketingowych (marketing bezpośredni własnych produktów). Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami dostępnymi w Polityce prywatności, w tym dot. okresów przechowywania danych i kategorii odbiorców danych. W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji pod adresem: iod@autosan.pl.